Новий шкідник кукурудзи в сезонах 2015/16

Поділитись:

Технологія вирощування кукурудзи, здавалося б, вивчена досконало і чимось здивувати досвідченого агронома вже важко. Зазвичай протягом вегетаційного періоду ми маємо справу з 2–3 хворобами та 4–5 шкідниками.
Проте нині ситуація змінилась.

Типовий вигляд ківсяка 1-го року розвитку

Основними шкідниками кукурудзи у пе- ріод від проростання до фази 5 листків є такі:  личинка дротяника, личинка  хруща, підгризаюча совка. Однак не все так просто, трапляються винятки, і ми  можемо виявити на посівах шкідника, який  досі  ніколи не  завдавав шкоди кукурудзі або шкодив несуттєво.
Саме так  сталося і цьогоріч. В окремих госпо-  дарствах аграрії стикнулися із  серйозною про-  блемою – втрата густоти рослин у посівах куку-  рудзи. Спочатку були  припущення, що  це  на- слідки     роботи    дротяника,    оскільки    цьому сприяли погодні  умови:  ґрунтова волога,  прохо-

лодна весна. Проте коли ми виїхали в поле та об- стежили посіви кукурудзи, то зрозуміли, що це зовсім інший шкідник. Тож цією  статтею ми хо- чемо  проінформувати агрономів про  те,  із  чим насправді вони  мають  справу, що це за шкідник, і чого  від нього  слід  очікувати, а головне, як  із ним боротися.
Як видно  на фото, шкідник завдовжки до 15 мм і діаметром 1 мм,  на  тілі добре  виражені лапки, завдяки яким  він може пересуватися. Характер- не забарвлення – від світло до темно коричнево- го. Агрономи спочатку плутали цього шкідника із личинками ковалика (дротяники), але як видно  з наступного фото, вони  мають  крапки з боків,  що і є першою відмінністю від дротяника, крім  того, їхнє тіло не таке  міцне,  як у дротяника.

Проаналізувавши  наявних  шкідників, дійшли  висновку, що це – Blaniulus guttulatus (україн- ська  назва –  багатоніжки, або  ківсяки).  Кон-  кретно цей   шкідник – ківсяк  плямистий, або крапчастий. Зазвичай вони завдають шкоди у са- дах, але інколи за значного розмноження можуть пошкоджувати зелені молоді  тканини паростків. Також ківсяки харчуються насінням.
Зазвичай шкідники активні вночі,  проте за во- логої  похмурної погоди  виходять назовні впро-  довж  дня. Живе ківсяк кілька років (до 3-х). Зде-  більшого полюбляє важкі за  гранулометричним складом ґрунти, багаті на органіку.

На кукурудзі цього року  ківсяки шкодять як на молодих рослинах, так і на висіяному насінню до моменту його проростання. Вони завдають навіть  більшої  шкоди, аніж  дротяники. Густота посівів іноді знижується до 40–50%! Причиною цього  є волога  затяжна весна, яка  призвела до масового їх розмноження і перебування шкідників у верх-  ньому шарі ґрунту. Якщо ґрунт висихає у верхніх шарах, то ківсяки переміщуються в нижні.

Основним  засобом боротьби із цим шкідником є протруювання насіння інсектицидами. Інколи практикують  внесення по  ґрунту інсектицидів,
але вони  діють  менш  ефективніше, до того ж на
той  момент шкідник уже  може завдати значної шкоди посіву.  Тому фермерам слід більше  приді-  ляти  уваги  інсектицидному протруюванню  на- сіння,  оскільки шкідники на кукурудзі завдають дедалі більшої  шкоди.
Своєю чергою, ми будемо і далі спостерігати за розвитком цього  шкідника і, відповідно, інфор-
мувати вас.

За матеріалами ТОВ КВС-Україна

Замовлення

Заповніть будь ласка інформацію у формі та очікуйте на дзвінок від нашого менеджера

Оберіть будь ласка, що саме ви хочете придбати: